Latvija

+371 23075007

Konserwacja wyrobów z drewna

Wyroby z drewna naturalnego zawierają komponenty wykonane z samego drewna, a także niektóre składowe wykończone okleiną z naturalnego drewna.

Drewno – to naturalny materiał, a zatem każda odmiana drewna ma swój własny kształt, kolor i strukturę włókien. Piękno naturalnego drewna charakteryzuje się tym, że struktura, kształt i kolor nie są wartościami stałymi i powtarzalnymi. Właściwości te są kluczowym elementem wielu komponentów do mebli i oznaczają, że w obróbce drewna jednorodność nie jest możliwa do osiągnięcia i zawsze można znaleźć miejsce, gdzie włóknista struktura różni się od siebie, gdzie odcień koloru nieznacznie się zmienia w zależności od gęstości część drewna. Połączenie wszystkich tych czynników, sprawia, że wyroby z drewna takie "żywe", naturalne i piękne.

Przy eksploatacji produktów z drewna lub okleiny, dla lepszego i długotrwałego używania zaleca się stosowanie kilku podstawowych zasad:

1. Wilgotność w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 40%, i wyższa niż 60%. W okresie zimowym, wilgotność zwykle opada do 15-25%, a to może prowadzić do utraty naturalnej wilgotności drewna i co za tym idzie powstawania małych pęknięć, które znikają wraz ze wzrostem wilgotności. Aby tego uniknąć, zalecamy zimą używanie nawilżacza.

2. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego. Może to prowadzić do stopniowego wyblaknięcia, miejsc narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

3. Czyszczenie i konserwacja środkami, które zawierają wosk, i należy unikać środków z dodatkiem alkoholu lub rozpuszczalników.